KEYWORD STUFFING چیست و چرا برای سئو مضر است؟

 KEYWORD STUFFING چیست؟

در تکنیک تکرار کلمات کلیدی که در گذشته وبمستران از آن استفاده می‌کردند، یک کلمه کلیدی بارها و بارها در متن استفاده می‌شد. از آنجایی که الگوریتم موتورهای جستجو در گذشته ساده بود و نوعی ضعف در سیستم رتبه‌بندی و نمایش سایت‌ها به حساب می‌آمد، سایت‌هایی نظیر گوگل به کلمات کلیدی که به مقدار زیادی در متن یافت می‌شدند، جایگاه خاصی می‌دادند.
این فرایند در عمل می‌توانست چگالی کلمات کلیدی را در بافت متن بیشتر کند، اما مضراتی نیز داشت. برای مثال خواننده بیشتر از متن، کلمه کلیدی را می‌دید، بنابراین از ارزش متن کاسته می‌شد. در گذشته ۳ درصد متن را به کلمه کلیدی اختصاص می‌دادند، یعنی در هر سه خط، دو بار کلمه کلیدی تکرار می‌شد. اما این روش امروزه نه تنها مفید نیست، بلکه باعث ایجاد اسپم در سایت می‌شود.
 
گوگل در رابطه با Keyword Stuffing چنین می‌گوید: 
 
«تکرار کلمه کلیدی، عملکردی است که در آن وبمستر تلاش می‌کند برای دریافت جایگاه بهتر در نتایج گوگل، یک کلمه را چندین بار در متن استفاده کند. این کیوردها ممکن است در فهرست‌ها یا دسته‌بندی‌ها نیز استفاده شوند. پر کردن صفحه با یک کلمه کلیدی می‌تواند به تجربه کاربری آسیب بزند و برای رتبه سایت تاثیرات سوء به همراه داشته باشد.»
 
روش‌های به‌کارگیری تکنیک تکرار کلمات کلیدی (KEYWORD STUFFING)
1- تکرار کلمه کلیدی در عنوان صفحه
یکی از روش‌هایی که وبمستران برای افزایش چگالی کلمه کلیدی در صفحات خود استفاده می‌کنند تکرار عبارات مشابه و هم معنی است. در این روش آزاردهنده که در نتایج گوگل به یک عبارت طولانی و بی‌معنی ختم می‌شود، خواننده یک موضوع کلی را می‌بیند و مفهوم صفحه‌ای را که به نمایش درآمده درک نمی‌کند. بنابراین ممکن است که کاربر با وارد شدن به صفحه، به نتیجه دلخواه نرسد و فقط وقتش گرفته شود.
 
2- تکرار کلمه مورد نظر در توضیحات صفحه
حتما با توضیحات صفحه یا description آشنا هستید. در روش تکرار کلمات کلیدی، وبمستران یک کلمه هدف را مانند عنوان به دفعات می‌نویسند تا شانس کلیک را افزایش دهند. در حالی که گوگل در این روش نمی‌تواند کیفیت محتوا را ارزیابی کند و دلیل محکمی برای در نظر گرفتن اسپم و جریمه خواهد یافت.
 
3- استفاده بیش از حد از یک کلمه یا عبارت در محتوای صفحه
در این روش که پرکاربردترین تکنیک Keyword Stuffing است، یک کلمه در تمام پاراگراف‌های متن بیش از دو بار تکرار می‌شود.
خواننده مفهوم متن را به دلیل استفاده بیش از حد با یک عبارت نمی‌فهمد. ممکن است افزونه‌های سئو مانند Yoast یا all in one seo (در سایت‌های وردپرسی) نسبت به این روش چراغ سبز نشان دهند؛ اما در حقیقت این چراغ سبزی برای گوگل است تا سایت شما را جریمه کند. البته در نسخه‌های جدید این افزونه‌ها، تعداد دفعات استفاده از کلمات کلیدی براساس الگوریتم‌های جدید گوگل به‌روزرسانی شده است.
 
4- یک کلمه بیش از حد مجاز لینک‌گذاری می‌شود
بعضی از سایت‌ها با استفاده از افزونه‌های لینک‌گذاری اتوماتیک یا اسکریپت‌هایی از این دست، یک کلمه را به صفحه‌ای خاص لینک می‌کنند. این لینک گذاری ممکن است مربوط به تمامی واژه‌های یک صفحه باشد یا تمام صفحات سایت را شامل شود.
توجه داشته باشید که در این روش موتورهای جستجو با رفتن به هر لینک با صفحه مشابهی روبه‌رو می‌شوند و ممکن است جریمه شوید.
 
5- استفاده از یک کلمه ثابت+کلمه/کلمات متغیر
در این روش وبمستران یک کلمه را به عنوان کلمه کلیدی در نظر می‌گیرند و سایر واژه‌های خود را براساس آن سازماندهی می‌کنند. برای مثل استفاده از یک کلمه کلیدی+نام محل‌ یا کشورهای مختلف یکی از این روش‌هاست.
 
منبع: وب24