سئو تصاویر و افزایش سرعت بارگذاری صفحات

 گزینه سرعت سایت از اهمیت بالایی هم برای رتبه بندی سایت در گوگل و هم برای تجربه کاربر برخوردار است. بسیاری از شرکت‌ها راه ساده و آسان برای بهبود در این موضوع یعنی بهینه سازی تصاویر را در نظر نمی‌گیرند.

در چند سال گذشته سرعت بارگذاری صفحه به دلیل ترافیک سایت و رتبه بندی بسیار اهمیت پیدا کرده‌است. کاربران به سایت‌هایی توجه نشان می‌دهند که سریع بارگذاری شوند و چون کاربران به سایت های سریع علاقه دارند، گوگل هم به دلیل علاقه کاربران به سایت‌های سریع اهمیت می‌دهد.
سایت‌هایی که دارای سرعت بالایی هستند از نظر رتبه بندی در جایگاه های بالاتری قرار می گیرند. 
در حوزه هایی از سئوتصاویر نیاز به متخصصانی است که عملکرد سرور شما را بهبود دهند ولی باید توجه کرد که همه موضوعات مرتبط با سرعت بارگذاری صفحه پیچیده نبوده و نیازمند دانش‌های تکنیکال خاصی نیستند.
در این مقاله درباره تصاوبر و بهینه سازی آنها صحبت شده ‌است. در بسیاری از حالات سایت‌هایی که سرعت بارگذاری کمی دارند مشکل تصاویر دارند. نکته جالب این است که بهینه سازی تصاویر موفقیت سریعی را به همراه خواهد داشت.

تصاویر و سرعت بارگذاری

هر زمان که سایت ها برای صفحات با سرعت کم مورد بازرسی قرار می‌گیرند، تصاویر بخش مهم و اثرگذاری از موضوع هستند. بررسی وضعیت ابعاد و اندازه تصاویر قبل از قرار دادن در سایت بسیار اهمیت دارد. در این میان صفحاتی وجود دارند که تصاویری با حجم های فوق العاده بالا دارند. یک صفحه نباید بیش از یک مگابایت باشد اما صفحاتی وجود دارند که بیش از ۱۰ مگابایت تصویر در آنها وجود دارد که همین موضوع باعث بوجود آمدن مشکلات سرعت صفحه خواهد شد.
اکنون در دوره ارتباطات سریع هستیم و صفحات کنترل خواهند شد. در دورانی هستیم که سایت ها می توانند تصاویر بزرگی  را در هر صفحه بارگذاری کنند. این سرعت کم صفحات روی رتبه بندی سایت‌ها در نتایج جستجو گوگل و سئو سایت اثرگذار خواهند بود. چون تصاویر و سرعت بارگذاری آن ها در دنیای امروز اینترنت بسیار مهم هستند، وب سایت ها تلاش می کنند تا تصاویر و گرافیک را به روزرسانی کنند. بسیاری از سایت ها و سئوکاران روی CMS یا همان سیستم مدیریت محتوا حساب باز می کنند تا تصاویر را تغییر ابعاد داده و یا فشرده کنند. این یعنی اینکه بهینه سازی تصاویر پس از آپلود کردن اتفاق خواهد افتاد. این فرایند باعث می شود که نصاویر با حجم بالا در صفحات وجود داشته باشند و سرعت بارگذاری صفحات را کاهش دهند.
اما چرا نمی توان بطور کامل روی CMS برای تغییر ابعاد و اندازه تصاویر حساب باز کرد؟
وقتی از سیستم مدیریت محتوا برای تغییر سایز و اندازه تصاویر استفاده می شود فقط ابعاد تصاویر را تغییر می دهد و به صورت پیش فرض تصاویر را فشرده سازی نخواهد کرد. اگر سیستم مدیریت محتوا وردپرس باشد، تصاویر شما بطور میانگین ۱۵ درصد تا ۳۰ درصد بزرگتر از آن خواهد بود که قبل از آپلود شدن فشرده سازی شده باشند.
اگر CMS تصاویر را به اصطلاح “on the fly” تغییر سایز دهد به این معنی خواهد بود که تصاویر همان طور که دریافت شده اند تغییر سایز داده اند پس تراکم سازی کمی انجام شده است.
این موضع در سایت هایی که تصاویر گوناگون در یک صفحه دارند مشکل ایجاد خواهد کرد. بطور میانگین تصاویر ۴۰ درصد تا ۶۰ درصد از حجم صفحه را شامل می شوند و این امکان وجود دارد که با بهینه سازی قبل از بارگذاری، ۳۰ % تا ۵۰ % از حجم تصاویر کاسته شود.

اقدامات مورد نیاز قبل از آپلود عکس در سایت

آماده سازی تصاویر برای سایت

تغییر اندازه تصاویر :
تغییر سایز تصاویر بسیار مهم است. اگر یک تصویر ۲۴۰۰پیکسل وجود داشته باشد و چیزی که نیاز باشد یک تصویر ۵۰۰ پیکسلی باشد حتی تغییر ابعاد در سیستم مدیریت محتوا نیاز دارد که تمام داده‌ها را در تصویر ۲۴۰۰پیکسل  فشرده سازی نماید.
بسیاری از تیم ها شخصی را در گروه ندارند که تصاویر را تغییر ابعاد داده و یا فشرده سازی کند. اما باید فرد و یا گروهی وجود داشته باشد تا تصاویر را برای نسخه های دسکتاپ، تبلت و موبایلی بهینه سازی نماید.
در این حالت مهم ترین موضوعی که برای انجام وجود دارد این است که هر تصویر در سایت با بزرگترین سایز فیزیکی مورد نیاز ذخیره شود. یعنی اگر سه نوع تصویر مورد نیاز است و ابعاد ۶۰۰*۸۰۰ پیکسل بزرگترین سایز مورد نیاز باشد مطمئن شوید که تصویر اصلی در یک برنامه مانند فتوشاپ به ۶۰۰*۸۰۰ تغییر سایز پیدا کرده است. بعد از آن اگر هنوز نیاز به تغییر سایز در CMS باشد با یک ابعاد کوچکتر فایل فعالیت خواهید کرد.

انواع فایل های تصویری 

ابتدا باید تصاویر را تغییر ابعاد داد، فشرده سازی کرد و پس از آن آپلود کرد. نه تنها تغییر ابعاد و فشرده سازی قبل از آپلود یک موضوع مهم خواهد بود بلکه انتخاب نوع فایل مورد نظر هم کاری مشکل و سخت خواهد بود.
بسیاری از افرادی که برای بهینه سازی تصاویر در یک گروه و یا به صورت انفرادی کار می کنند تجربه چندانی نداشته و به جای استفاده از JPG از یک PNG استفاده می کنند و یا برعکس. اگر در انتخاب نوع فایل اشتباهی رخ دهد حجم فایل بالا خواهد رفت و بر سئو تاثیر منفی خواهد گذاشت.
انواع فایل های گوناگونی وجود دارد اما بیش ترین نوع فایل های مورد استفاده JPG و PNG است.

همه چیز در باره GIF و WebP 

استفاده از فایل GIF تا زمانی که یک تصویر بصورت انیمیشنی نباشد مجاز نیست. فایل های WebP هم باعث از دست رفتن کیفیت می شوند و در بیشتر مرورگرها بجز اپرا و کروم هم پشتیبانی نیمشوند!
این به مفوم عدم توانایی در استفاده از آن ها نیست اما نمی توانید از آن ها تا زمانیکه یک روش و متد خاص برای مرورگرهای غیرپشتیبانی شده ایجاد کنید، استفاده نمایید. برای بسیاری از افراد استفاده از فایل های JPG و PNG راحت تر است اما استفاده از فایل WebP این مزیت را دارد که تصاویر ذخیره شده با حجم کم کیفیت بسیار بالایی دارند.
اگر میخواهید از فایل های WebP استفاده کنید، می توان از امکانات گوگل استفاده نمود.

استفاده از نوع فایل صحیح

بسیاری از افراد نوع فایل را با توجه به نوع ارائه شده در حالت اولیه انتخاب می کنند که این کار صحیحی نیست و باید با توجه به موضوعات نوع فایل مورد نظر انتخاب شود چون اگر نوع فایل اشتباهی انتخاب شود تصویر بزرگتر و یا کوچکتر از آن چه مورد نظر است نمایش داده می شود.

JPG 

این نوع با نام تراکم سازی با از دست دادن شناخته می شوند. به این مفهوم که بعضی از داده ها و اطلاعات با عملیات فشرده سازی فایل از دست می روند. البته شناخت و متوجه شدن اطلاعات و داده از دست رفته ساده نیست و ممکن است که نادیده گرفته شود. هر چه کیفیت کاهش پیدا کند، اطلاعات بیشتری از دست خواهند رفت.
برای اینکه مشکلی در تصاویر صفحات بوجود نیاید در هنگام ذخیره یک فایل هیچ گاه کمتر از نرخ ۵۰ % کیفیت را استفاده نکنید. با کارت های گرافیکی امروزی نرخ ۵۰ % را می توان کیفیت مناسبی دانست. در هنگام استفاده از این نوع فایل از تنظیمات پروگرسیو و یا تدریجی استفاده کنید چون در زمان بارگذاری امکان پرش صفحه وجود دارد.

PNG 

این نوع با نام تراکم سازی بدون از دست دادن شناخته می شود. در این حالت با ذخیره فایل اطلاعات و داده ها از بین نمی روند. دو دسته از این فایل ها وجود دارد یکی نسخه ۲۴بیتی و دیگری نسخه ۸بیتی. وقتی که سعی به کاهش سایز فایل دارید از نسخه و تنظیمات ۸ بیتی استفاده کنید. وقتی که یک فایل PNG  در فتوشاپ ذخیره می شود از گزینه Export استفاده کنید. می توانید رنگ های کمتر و یا سیاه و سفید استفاده کنید که باعث می شود فایل کاهش حجم ۵۰ % تا ۹۰ % داشته باشد.

فایل های  SVG

این مورد یک تکنولوژی و فناوری است که تصاویر بصورت کدگذاری شده در صفحات وجود خواهند داشت. باید شخصی که از این مورد استفاده می کند دانش و علم استفاده و ایحاد آن را داشته باشد. دسته بزرگی از کدها در این نوع فایل مورد استفاده قرار می گیرد که باید گروه و یا شخص توانایی انجام این فعالیت ها را داشته باشد.
در این مورد مطمئن شوید که تصاویر SVG کم حجم تر از تصاویر ذخیره شما باشد. هم چنین از اجرای تگ ها و برچسب ها اطمینان حاصل کنید تا از منافع تگ های alt بهرمند شوید. یک ابزار مناسب برای ایجاد فایل ها و تصاویر SVG که می توان مورد استفاده قرار داد Inkscape است.

سرعت بارگذاری سایت

گوگل اعلام کرده که پروژه ایندکس اولیه موبایل به زودی فراگیر می‌شود، یعنی وضعیت نسخه موبایلی و محتوای آن وضعیت و رنک سایت را مشخص می‌کند. فاکتور سرعت صفحه روی نسخه موبایلی اثرگذاری بیشتری دارد و باید سئوکاران و وبمستران به این مورد بیشتر توجه کنند.