تکنیک های سئو

 ساخت url و تاثیر آن در سئو 

آدرس سایت چیست ؟ 

هر مقاله و صفحه وبسایت شما دارای یک url  یا آدرس اختصاصی می‌باشد. فرض کنید شما دارای یک وبسایت با بیش از صد مطلب هستید و هر مطلب دارای یک آدرس، اگر ما تاثیر url  را در 200 فاکتور گوگل نیم درصد بگیریم متوجه تاثیر گذاری آدرس صفحات و مقالات خود خواهید شد. بعضی از افراد ممکن است از تاثیر آدرس در سئو و بهینه سازی سایت خود مطلع نباشند و این نکاتی که اینجا گفته می‌شود را رعایت ننمایند و افراد دیگری که از تاثیر این نکات آگاهی پیدا می‌کنند با توجه به آسان بودن  این نکته از انجام آن غافل باشند و آن را فراموش کنند و به دنبال رازها و تکنیک های عجیب و غریب باشند. به شما پیشنهاد می‌کنم همزمان با خواندن این مقاله و یا دقیقا بعد از آن به اجرای این نکات بپردازید وبه موفقیت خوبی را در نتایج گوگل برای مقالات ، صفحات و سایت خودتان دست یابید.

آدرس صفحات و مقالات را کوتاه کنید

تا جای ممکن آدرس یا همان url های خودتان را کوتاه کنید. برسی هزاران سایت و تحلیل هزاران آدرس سایت ها این نکته را ثابت کرده که کوتاه بودن آدرس و url با کسب رتبه برای آن مقاله رابطه مستقیم دارد. با خیال راحت و اطمینان صدرصد این نکته مهم را همین الان اجرا کنید. کم بودن تعداد کلمات ارزش آنها را به گوگل بازگو می کند.

استفاده از کلمه کلیدی در آدرس

اگر درباره کلمه کلیدی آگاهی دارید بهتر است بگوییم همینجا اولین جایی است که باید از کلمه کلیدی مقاله و یا صفحه مورد نظر خود در آدرس آنها استفاده کنید . با این کار شما اولین سیگنال یا علامت را گوگل می دهید که این مطلب من دقیقا مرتبط با این کلمه کلیدی است که در آدرس استفاده نموده‌ام . اگر به دنبال نکته‌ای هستید که با یقین کامل آنرا اجرا کنید اکنون وقتش است. در تمامی آدرس ها و url های خود حتما از کلمه کلیدی مرتبط با آن موضوع استفاده کنید .

 قرار دان کلمه کلیدی در ابتدای آدرس یا url 

هرچه آدرس یا url بلندتر باشد و شما از کلمه کلیدی خود با فاصله بیشتری ازابتدای آدرس استفاده کرده باشید این نکته را به ربات های گوگل بیان می کنید که با اینکه من از کلمه کلیدی در آدرس خودم استفاده کرده ام اما برایم این کلمه کلیدی اهمیت چندانی ندارد. بنابراین همیشه از کلمه کلیدی خود در ابتدایی‌ترین بخش آدرس‌های سایتتان استفاده نمایید و مهم بودن کلمه کلیدی در آن مطلب را تاکید نمایید.

عدم استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی 

درست است که باید از کلمه کلیدی در آدرس سایت استفاده کنید اما استفاده بیش از حد در آدرس برای گوگل ممکن است حساسیت ایجاد کند و ربات های گوگل را حساس کند یا بدتر گوگل شما را به دلیل استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی آن هم در یک جای کلیدی جریمه نماید. بنابراین از هرگونه افراط و تفریط بپرهیزید. به شما قول میدهم همان یک بار کافی است ولی اجرا را فراموش نکنید.

جدا سازی کلمات در آدرس url 

اگر میخواهید برای خوانایی و تفکیک کلمات کلیدی در آدرس url  استفاده کنید این موضوع از قبل مشخص شده است. بهترین روش استفاده از خط تیره بین کلمات برای جداسازی آنهاست. گوگل عزیز خودش این را بیان کرده است.

عدم استفاده از کارکترهای نامناسب 

ربات‌های موتورهای جستجو علاقه ای به کاراکترهای نامناسب آن هم در url  سایت‌ها ندارند. کاراکترهایی مثل % # @ ؟  بنابراین به شما هم توصیه می‌کنیم از استفاده این کارکترها در آدرس اجتناب نمایید. اگر قبلا از این کاراکترها استفاده کرده بودید همین حالا آنها را حذف و اصلاح نمایید. 

یکسان بودن آدرس سایت و عنوان صفحه 

نیازی نیست شما هرعنوانی را که برای صفحات خود استفاده می کنید دقیقا عین همان را در آدرس خود استفاده کنید و این یکسان نبودن هیچ تاثیر منفی روی کسب رتبه شما نخواهد داشت. فرض کنید شما در عنوان مطلب خود از یک جمله طولانی استفاده کرده اید و اگر بخواهید همان جمله طولانی را در آدرس url  سایت خود قرار بدهید این مورد با نکته شماره 1 یعنی کوتاه بودن آدرس صفحات و مقالات در تضاد است.

کوچک یا بزرگ بودن آدرس سایت 

اگر در آدرس سایت خود از حروف کوچک استفاده کنید و همان مطلب را یک بار دیگر با حروف بزرگ در آدرس سایت خود استفاده کنید این محتوا برای موتورهای جستجو دو محتوای جداگانه به حساب می آید. بنابراین سعی کنید همیشه از یک استاندارد یکسان برای آدرس های خود استفاده نمایید. این باعث می‌شود کاربران سایت شما هم احساس بهتری به سایت شما داشته باشند. این مورد در میزبانی سایت‌های لینوکسی مشکل بزرگتری ایجاد خواهد کرد.

خوانا و قابل فهم بودن url برای کاربران 

سعی کنید آسان سازی و قابل فهم بودن را در همه قسمت‌های سایت خود رعایت کنید بخصوص در تمامی آدرس‌های سایتتان. همیشه خودتان را به جای کاربران بگذارید اگر یک موضوع در آدرس را با یک نگاه سریع بتوانید حدس بزنید برای شما جذاب‌تر است یا اینکه برای شما کاملا گیج کننده و مبهم باشد؟ 

عدم استفاده از کلمات تکراری در url 

 درباره استفاده نکردن زیاد کلمه کلیدی در url سایت به شما یاداوری کردم. این مورد درباره تکرار کلمات معمولی در آدرس سایت هم صدق می کند. بنابراین از کلمات فقط یک بار در آدرس سایت خودتان استفاده کنید. کلا گوگل همیشه به موارد یکتا و تازه علاقه مند است و از تکرار در هرچیزی متنفر است. این نکته را همیشه به خاطر داشته باشید. 

استفاده کمتر از پوشه بندی در آدرس سایت 

در یکی از فیلم هایی که از گوگل برای وبمستران منتشر شده پیشنهاد شده است بهتر است در آدرس سایت خود از اسلش( / ) کمتر استفاده کنید. با این کار در ایندکس کردن دقیق و راحت سایت خود به گوگل کمک خواهید کرد. 

عدم استفاده از حروف ربط در آدرس سایت 

مثال  حروف ربط : and – but – in  و….
اگر تا اینجا این مقاله را خوانده این دیگر برایتان این موضوع مشخص شده که موتور جستجو علاقه ای به موارد تکراری و زائد و بی ربط و طولانی ندارد. پس از همین حالا فقط مهمترین موارد را در آدرس url بکارببرید و از استفاده هرگونه حروف بی ربط پرهیز کنید. چون این حروف برای ربات‌ها اهمیتی ندارد و تا جای ممکن فیلتر خواهند شد. استفاده از این حروف باعث آسیب به کسب رتبه شما خواهند شد .

استفاده از کلمات فارسی یا …

این مورد هنوز بصورت صدرصد مشخص نیست که آیا ما باید حتما از زبان فارسی در url سایت خود استفاده کنیم یا زبان انگلیسی چون استفاده از هرکدام رتبه شما را کاهش نخواهد داد اما موضوعی که مطرح است این است که برای کسب رتبه بهتر کدام مورد بهتر است؟ البته بعضی از سئوکاران استفاده ازفنگلیش را هم مطرح کرده اند. به نظر من مهمتر این است که شما هر انتخابی که می خواهید انجام بدهید بهتر است آن را بصورت یک استاندارد برای خود در نظر بگیرید . برای مثال اگر در آدرس سایت میخواهید از زبان فارسی استفاده کنید همیشه در تمامی url  های خودتان از فارسی استفاده کنید. اگر هم زبان انگلیسی را انتخاب کرده اید بهتر است همیشه از انگلیسی استفاده کنید . 

روش استفاده از زبان انگلیسی

راهکار این است:
  • ابتدا کلمه کلیدی مورد نظر خود را انتخاب کنید 
  • کلمه مورد نظر خود را در مترجم گوگل وارد کنید 
  • عبارت ترجمه شده را دقیقا در آدرس سایت خود وارد کنید 

استفاده از وردپرس برای بهینه کردن url

در این قسمت میخواهم یک راهکار عالی با کمک گرفتن از وردپرس برای خودکار سازی در بهترین حالت آدرس
سایت را به شما آموزش بدهم .
  • وارد قسمت تنظیمات در ورپرس شوید 
  • وارد قسمت پیوند های یکتا در بخش تنطیمات شوید 
  • در قسمت تنطیمات عمومی نام نوشته را فعال کنید 
  • ذخیره تغیرات را فراموش نکنید 

عدم استفاده از پارامترها  Parameters

اگر وبسایت شما براساس سیستم وردپرس نیست حتما در زمان برنامه نویسی و ساخت آدرس صفحات سایت خود این را مد نظر داشته باشید که یک از کاراکتر مساوی  = در url  های خود استفاده نکنید چون از نظر بهینه سازی و سئو url  یک نکته منفی محسوب خواهد شد. 

عدم استفاده از آندرلاین یا زیر خط در آدرس سایت

توجه داشته باشید که استفاده از آندرلاین یا همان زیرخط در فارسی خودمان برای ربات های موتورهای جستجو بخصوص گوگل دوست داشتنی خوشایند نیست پس از قرار دادن آن در url  های خود پرهیز کنید. این نکته یکی از موارد مهم محسوب میشود اگر تاکنون آن را رعایت نکرده اید از این پس به آن توجه کنید و همچنین موارد قبلی را اصلاح کنید.

عدم استفاده از طولانی کردن Length

خوب اگر از اولین نکته تا حالا ذهن شما درگیر این است که تا چه حدی یک آدرس سایت باید کوتاه باشد جواب این است هرچه کوتاه تر بهتر ولی میخواهم یک معیار مناسب به شما بدهم تا خیالتان راحت باشد تا به راحتی این کار را انجام بدهید .   
عالی : زیر 50   خوب : زیر 100     بد : بالای 100 کاراکتر

ریدایرکت مناسب برای یک url

در حالت عادی اشکالی ندارد که شما اولین آدرس خود را به آدرس دوم یا حتی آدرس سایت دوم را به آدرس سایت سوم ریدایرکت کنید اما بیش از این هم برای خزندهای موتورهای جستجو و هم کاربران سایت شما نامناسب جلوه خواهد داد.  بنابراین از این موضوع تا جای ممکن خودداری نمایید.

هشتگ گذاری در url آری یا نه

معلوم است که نه. شما در حال ساخت آدرس سایت برای یک صفحه یا مقاله هستید اگر علاقه زیادی به هشتگ گذاری دارید به شما اپلیکیشن اینستاگرام را توصیه می کنم دراینجا جواب نمیدهد خود را خسته نکنید چون هیچ تاثیر مثبتی ندارد.

یکسان سازی محتوای مشابه 

بازهم به فکر فریب دادن خزندهای موتورهای جستجو هستید؟ گوگل زودتر از شما برای این مورد راه حلی پیدا کرده است انرژی خود را بیهوده هدر ندهید.
به جای آن url هایی که محتوای مشابه ای دارند را یکسان سازی کنید تا از از مجازات گوگل درامان باشید .

ساب دامین و url 

موضوع اینست که از داشتن صفحاتی از زیر دامنه (subdomains) و دسترسی دایرکتوری به محتوای مشابه اجتناب کنید . درست است که گوگل ساب دامین ها را بصورت جداگانه از سایت شما رتبه بندی خواهد کرد اما به هرحال این مورد پیشنهاد نمی شود. 
نتیجه کلی مطلب 
تکنیک های سئو  با اجرای تک تک روش‌ها روی وبسایت شما تاثیر گذار خواهد بود. هیچ وقت با اجرای یک یا چند ترفند و روش نتیجه کسب رتبه اول در گوگل را نداشته باشید. بخصوص روش‌هایی را که همه اجرا می‌کنند و می‌دانند باعث می‌شود آنها هم رتبه مناسبی کسب کنند، بنابرین شما باید همیشه بروز باشید و تلاش بیشتری نسبیت به رقیبان خود داشته باشید.